Mafia.GameCentral.cz

Fanouškovský web o hře Mafia: The City of Lost Heaven,
Mafia II a o pokračování Mafia III, které vyšlo 7. října 2016

Menu

Mafia III

Mafia II – Informace

Mafia II – Ostatní

Mafia II – Galerie

Mafia – Informace

Mafia – Ostatní

Mafia – Galerie

Mafia – Downloady

Ostatní

Spolupráce

Redakce

Recenze

Martin Šebela (hadl) | 21. 11. 2009
Mafia: The City of Lost Heaven, toť celý název legendární české hry Mafia z brněnské firmy Illusion Softworks (nyní již 2K Czech). Střílečka z pohledu třetí osoby ohromila lidi natolik, že se rozšířila po celém světě a může konkurovat GTA3, které tou dobou bylo na pultech.

Příběh
Hra se odehrává v třicátých letech minulého století. Ve světě vládne hospodářská krize a Tom Angelo, za kterého hrajete, je rád, že má vůbec práci. Pracuje jako taxikář, od rána do večera, snaží se dodržovat zákony a nemít s nikým problémy. Bohužel ve městě Lost Heaven sídlí dvě rodiny, které mezi sebou soupeří, co nejvíce to je vůbec možné. Konkrétně se jedná o Salieriho rodinu, druhému gangu pro změnu velí Don Morello.
Jednou v noci si Tommy klidně odpočívá u svého taxíku a čeká, než mu skončí služba. Všichni spí, na ulici je minimum lidí a ve městě je ohromující klid. Z ničeho nic se z nedaleké ulice ozve pekelná rána. Dva mafiáni ze Salieriho rodiny to schytali od nepřátelského gangu a snaží se jakkoli utéci. Nejblíže se nacházíte vy, jeden z mafiánů na vás vytáhne pistoli a je vám tak jasné, že bude lepší spolupracovat, než skončit s dírou v hlavě. Takto jednoduše a pravděpodobně nerad se Tom seznámil s gangstery ze Salieriho rodiny. Později vás informovali, zda byste se k nich nechtěli přidat. Tom si to však raději nechá projít hlavou, bohužel, nepřátelští gangsteři jej následující den přepadnou a jedna z nejlepších možností je, navštívit nedaleko sídlící rodinu Salieriho a přidat se k ní.
Později se z Toma Angela stává jeden z nejznámějších mafiánů ve městě. Spolupracuje s nejlepšími ze Salieriho rodiny, mezi nimi je samozřejmě Don Salieri – vůdce rodiny, Frank – Salieriho pravá ruka (právník), Paulie – jeden z nejlepších mafiánů a zároveň váš nadřízený, se kterým jste nejlepší přátelé, Sam – další z mafiánů. V rodině je mnoho dalších lidí, se kterými se ve hře seznámíte později.

Město
Hra se odehrává, jak jsem již zmiňoval ve fiktivním městě Lost Heaven. Po dohrání hry máte neomezené možnosti a můžete tak navštěvovat i venkov, ve kterém však nejsou policisté ani gangsteři. Ve městě sice nemáte možnost navštívit každý druhý panelák, ale o tom nám ani tak nejde. Město je velmi rozsáhlé a můžete se tak pohybovat po několika kilometrové ploše. Během jízdy městem si můžete vydělávat peníze (ať už vozením pasažérů či zabíjením nepřátelských gangsterů), krást cizí auta, využívat některé z interaktivních budov (například opravna aut, prodejna zbraní, benzínka,…) a mnoho dalšího.

Vozidla a městská doprava
Ve hře je dohromady 60 reálných, historických aut, které opravdu stojí za to. Vyladěná fyzika, která běží pod LS3D enginem je na dobu víc, než dobrá a auto můžete tak zničit do úplného vraku, který patří do šrotu, místo na silnici. Pouze názvy aut jsou autory vymyšleny, jelikož pro pravé názvy by se musela zakoupit licence, a ta by nebyla dvakrát nejlevnější. Mezi městskou dopravu patří tramvaj a nadzemka. Jak do tramvaje, tak do nadzemky je možno nastoupit a kochat se okolní grafikou města.

Zbraně
Zbraní není ve hře ani nejmíň, ani nejvíc. Vašimi miláčky se během singleplayeru pravděpodobně stane Thompson 1928, Colt 1911 a do třetice všeho dobrého odstřelovací puška Mosing – Nagant 1891 – 30. Zbraní je samozřejmě mnohem více – pumpovací a upilovaná brokovnice, granáty, Molotovovy koktejly, S&W Model 27 Magnum a další. Pro tichou akci tu máme například baseballovou pálku, prkno, boxer, ale nejen to.

LS3D engine
Engine, jenž vyrobila společnost Illusion Softworks stál za to. Staral se o fyzikální model aut, realistické pohybování postav ve hře a mnoho dalšího. Původně měla Mafie fungovat na starém enginu z Hidden and Dangerous, to bylo nakonec zamítnuto a byl vyroben engine nový.

Umělá inteligence
AI není zrovna na vysoké úrovni, možná, že se vám zezačátku zalíbí, ale při hraní kampaně spíše ohrozí. Vaši přátelští mafiáni se většinou hrnou do boje, jako ve středověku a kulky je zasáhnou raz dva. To samé se děje i při jízdě po městě, místo toho, aby po zaslechnutí klaksonu lidé ubíhali směrem od silnice, běhají spíše do ní, což se vám občas stane osudným (hlavně v misi, kde vozíte pasažéry). Nerad, ale musím špatně hodnotit i policii. Pokud po vás bude střílet kdokoliv z nepřátelských gangsterů či dokonce řidičů, kterým jste ukradli auto, policistům to bude celkem jedno a nebudou si toho všímat. Natož po vašem výstřelu či vytáhnutí zbraně po vás půjdou ihned. Ale umělá inteligence je holt umělá, nikoliv do detailu realistická.

Grafika a dabing
Na to, že Mafie byla před vydáním několikrát odložena (celkově asi o dva roky) si grafiku udržela na vysoké úrovni. Většina textur na tu dobu byla celkem detailní, až na některé, především textury různých baráků a paneláků.
Český dabing je na tom výborně. Namluvilo jej mnoho známých herců, například Marek Vašut, který dabuje Tommyho, Petr Rychlý (Paulie), Linda Rybová (Sára) a mnoho dalších. Herci se při dabování nebáli vyslovit opravdu sprosté hlášky, což velice oceňuji. Anglický dabing je na tom trochu hůř. Sice byl opět obsazen celkem dobrými herci, ale vyvážení dabingu není takové, jaké by mělo být při dané situaci.

Multiplayer a modifikace
Multiplayer aneb hra více hráčů prostřednictvím internetu nebo LAN sítě není v Mafii bohužel možná. Multiplayer byl sice připravován, ale z nedostatku času byl smazán z plánu. Možná, že by někomu přišlo divné, krást vlajku (mod CTF) nepřátelským mafiánům, ale týmové mody (TDM a DM) a mod search and destroy (SAD) by určitě stály za to. Původně po vydání Mafie se diskutovalo nad vydáním patche, který by do hry multiplayer opravdu zasadil, tato možnost se však nestala a očekávat ji po sedmi letech od vydání je více než nepravděpodobné.
Mistři svého oboru – programátoři si však přišli na své. Byly vyrobeny různé programy pro editaci Mafie – Capone Editor, DCED, BSV a mnoho dalších, především z ruské a německé scény. Programátoři rozluštili data a dali se do toho.
Již to je nějaký rok, co na internet vtrhly obrázky z připravované modifikace, která by nahradila multiplayer. Bohužel doba od poslední aktualizace je několik měsíců (možná i let). Autoři modifikace nás sice ujišťují, že Mafia multiplayer vyjde, než se na pultech objeví nástupce prvního dílu Mafie, tedy Mafia II. Můžeme autorům věřit? Dozvíme se během několika následujících měsíců, možná i let, zda projekt bude nakonec vypuštěn pro širokou veřejnost. Ostatně, modifikací do Mafie je nespočet, i když ne všechny patří ke špičce.

Závěr
Tato česká legenda by neměla chybět žádnému fanouškovi mezi originály. A ostudy s nelegální kopií by měly zvážit, zda si nekoupí originál, jelikož aktuální cena hry je opravdu zanedbatelná (250 Kč). Po dohrání oslňující kampaně na vás čeká extrémní jízda – plníte úkoly a za úspěšně dokončené dostanete některé z luxusních vozidel. Grafika s českým dabingem rovněž stojí za to, mohu vytknout snad jen občas hloupou umělou inteligenci a v některých misích přehnanou obtížnost.

Závěrečné zhodnocení

+
– vynikající příběh
– hra, která neomrzí
– vozidla
– kompletně v češtině
– bonusová jízda po dohrání kampaně
-
– občas špatně naprogramovaná umělá inteligence
– někde přehnaná obtížnost
– neošetřené bugy

Přihlášení

Minichat

Statistika

Reklama